Header
O nas
Co robimy
Sami o sobie
Historia drużyny
Filmy
Ciocie i Wujkowie

Wspomnienia
Galeria
Kronika

Harcerstwo
Podstawowe zasady ZHP
Historia
Ważne osoby
Symbolika
Regulaminy
Próby
Specjalność
Śpiewnik

















OSF

Przeszkody powinny być wg mnie tak zbudowane i ustawione, aby biegnący zmęczył się i musiał pomyśleć. Po przebiegnięciu będzie zadowolony z wysiłku, jeśli jego pomysły na pokonanie toru były słuszne.

1 Przeszkoda pierwsza składa się np. z pięciu elementów, które pokonuje się na przemian (od początku) nad poprzeczką wyższą i pod niższą i środkiem pomiędzy poprzeczkami na końcu.

2 Druga przeszkoda ma za zadanie ćwiczyć równowagę, oraz ocenianie odległości i umiejętność lądowania na twardym gruncie. Polega na tym, ażeby biec po coraz wyższych palach i zeskoczyć na wyznaczoną odległość. Można ostatnią część przeszkody zamienić na tzw. "tarzana", czyli złapać linę i przelecieć na niej wyznaczoną odległość.

3 Trzecia przeszkoda jest bardzo podobna do planszy na jakiej gra się w warcaby. Zbudowana może być z drewnianych belek ułoonych naprzemian wzdłuż osi przeszkody (patrz rysunek). Można też wykorzystać np. opony. Pokonuje się ją stawiając nogi w pustych polach (lub wewnątrz opon). Ma za zadanie ćwiczyć koordynację ruchową jak i równowagę.

4 Czwartą przeszkodą może być most tybetański. Powinien być zbudowany z trzech solidnie naciągniętych lin, bądź też z długiej kłody i dwóch lin jako poręcze. Ma za zadanie ćwiczenie koordynacji ruchowej, sprytu i równowagi. Pokonuje się go idąc po środkowej linie (lub belce) trzymając się i rozciągając na boki dwie liny poręczowe. Dla bezpieczeństwa i lepszej stabilności poręcze łączy się z dolną liną (belką).

5 Piąta przeszkoda to drabina powieszona poziomo tak, aby pokonując ją nie dotykać nogami ziemi. Należy wisząc pod przeszkodą przekładać ręce po szczeblach. Wyjątkowo można też przejść "na czworaka" górą.

6 Szósta przeszkoda składa się z trzech części. Dwie równoważnie na różnej wysokości i most dwulinowy. Pokonując ją należy dotknąć drzewa na początku całego układu i na końcu, a następnie zeskoczyć na ziemie. Ma ona za zadanie ćwiczyć równowagę. Zbudowana jest z wytrzymałych belek oraz lin.

7 Siódma przeszkoda usytuowana jest na w miarę prostym gruncie. Do budowy potrzebne kilkadziesiąt palików i sznurek. Z palików tworzy się korytarz nad którym rozciągnięte są "zasieki" ze sznurka. Trzeba przeczołgać się pod zasiekami. Dla utrudnienia można wprowadzić kilka zakrętów oraz różną wysokość.

8 Ósmą przeszkodą może być slalom. Można wyznaczyć go pomiędzy rosnącymi blisko siebie drzewami. Ćwiczy szybkość, zwinność i zwrotność.

9 Dziewiątą przeszkodą jest most jednolinowy rozciągnięty pomiędzy solidnymi drzewami. Technika pokonania jest dowolna.

10 Ostatnią, dziesiątą przeszkodą jest "ściana płaczu". Wykonana może być z belek zbitych ze sobą w solidną ścianę. Powinno się ją wkopać w ziemie i przywiązać do drzew, aby była stabilna i nie przewróciła się pod ciężarem. Zamiast tego zastąpić ją można grubą belką zawieszoną pomiędzy drzewami na wysokości ok. 1 m i 70 cm.

Tor ten najlepiej jest pokonywać w ubraniu polowym i w kasku dla bezpieczeństwa. Można biec indywidualnie lub zespołowo (grupa powinna sobie pomagać). Każdemu biegnącemu dobrze jest mierzyć czas (czas grupy zatrzymuje się po minięciu mety przez ostatniego jej członka). Metę ustala się np. na wysokości drzewa za ostatnią przeszkodą, bądź też przy zeskoczeniu za ściany lub belki na ziemię.

ZUBEK

Ważne
Strona główna
Dołącz do nas
Kontakt
Jak do nas trafić?


Inne
OBÓZ 2022
Składki członkowskie
Sprzęt na zbiórki
Linki
1% dla nas
Zgody

Jesteśmy na Facebooku!




design by Łukasz Gądek